نام کتاب : دیوانه ای بالای بام

نویسنده : عزیز نسین
مترجم : ارسلان فصیحی
ناشر : انتشارات ققنوس
توضیحات : داستان های کوتاه و طنز ترکی قرن ۲۰، ۲۲۴ صفحه

بخشی از داستان می خواست خانه بسازد:
گاری های اثاث کشی دوران کودکی اش را که در یک طرفش کاسه و کوزه دیده می شد و طرف دیگرش بسته های طناب پیچ شده، هیچ گاه فراموش نمی کرد. وقتی اثاثیه به خانهء جدید می رسید، می دیدند چند بشقاب و لامپا و لیوان شکسته و در شیشه های روغن زیتون و سرکه و شربت باز شده، و همهء لباس ها و لحاف و تشک روغنی و نوچ شده.
پدرش فریاد می زد :

" نداری یعنی بدبختی! .آدم ندار از آسمون هم واسه ش می باره!."
همین ها باعث می شد پدر و مادرش دوباره با هم دعوا بکنند. جابجا شدن در خانهء جدید هم برای خودش دردسری بود. وقتی هم جابجا می شدند و می خواستند کمی آسوده زندگی کنند، یا اجاره خانه را نمی توانستند بدهند و صاحبخانه شکایت می کرد و اثاثشان را توی کوچه می ریختند یا این که صاحبخانه بهانه ای می آورد، مثلا می گفت : " پسرم رو می خوام زن بدم" یا " می خوام خونه رو تعمیر کنم" ، و آنها را از خانه بیرون می کرد. تقریبا در همهء محله های استانبول مستاجری کرده بودند.
.در استانبول به هر جا، به هر محله ای که می رفت، حتما از یکی از خانه های آن جا خاطره ای داشت. این حرف پدرش را آویزهء گوشش کرده بود : " در دنیا مکان، در آخرت ایمان!."
سال ۱۹۳۰ که دیپلمش را گرفت و وارد زندگی شد، دیگر نه مادر داشت نه پدر.چون درد مستاجری را کشیده بود، با خودش عهد کرد تا صاحبخانه نشده ازدواج نکند.
#عزیز_نسین
#دیوانه_ای_بالای_بام

پ.ن : من با ترجمه های رضا همراه با داستان های عزیز نسین آشنا شدم، احتمالا پدر مادراتون کتاب هاشو دارند. ولی حس کردم که مترجم در متن ها دخل و تصرف کرده و گاهی با ترکیب ۲ داستان از قبل نوشته شده ، یک داستان جدید خلق کرده است. به همین دلیل به سراغ ترجمه ی امروزی عزیز نسین رفتم.خیلی از داستان ها برایم آشناست ولی خواندن عزیز نسین برای بار دهم هم زیبا و شیرین است

داستان ,عزیز ,نسین ,کرده ,خانه ,بالای ,عزیز نسین ,خانهء جدید منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

سئو وب دانلود رایگان تک موویز | دانلود رایگان فیلم و سریال مدیر سایت آموزش بدنسازی نایس موزیکا Leviiioumsn8 local https://drminarezaei.com/ ایران ناز